Evolve C5 Envelopes Recycled Window Self Seal 100gsm White (Pack of 500) RD7084
Product Code:
I-BLK93003
Pack Of
1
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Brand | Blake Environmental |
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Closure | Self Seal |
| Grammage | 100gsm |
| Dimensions | 229x162mm |
| Gusset | No Gusset |
| Environment Support | FSC® Certified Product - Mix |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Window Position | 60mm Up 20mm From Left |
| Window Size | 45x90mm |
| Flap Position | Short Edge |
| Envelope Colour | White |
| Biodegradable | Yes |
×