Titan Arc High Chair Size 5 Marigold KF77822
Product Code:
KF77822
Pack Of
1
| Manufacturer | Titan |
| Brand | Arc |
| Colour | Orange |
| Material | Polypropylene + 4% Glass Fibre |
| Form | Chair |
| Weight | 6kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | 1 & 2 of the education standard BS EN 1729 |
| Dimensions (WxDxH) | 510x610x1005mm |
| Stackable | 4 High |
| Seat Height | 615mm |
| Seat Height | 610 |
| With Arms | No Arms |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Chair Colour | Marigold |
| Frame Colour | Black |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Seat Width | 425 |
| Seat Depth | 410 |
| Leg Type | Cantilever Leg |
| Age Range | Age 11-14 Years |
| Made To Order | No |
×