Titan Arc Skid Base Chair Size 6 Forest KF77812
Product Code:
I-KF77812
Pack Of
1
| Manufacturer | Titan |
| Brand | Arc |
| Colour | Green |
| Material | Polypropylene |
| Material | Polypropylene |
| Form | Chair |
| Weight | 5kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | 1 & 2 of the education standard BS EN 1729 |
| Dimensions (WxDxH) | 510x520x850mm |
| Stackable | 8 High |
| Frame Material | Steel |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Height | 460mm |
| With Arms | No Arms |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Chair Colour | Forest |
| Frame Colour | Black |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Seat Width | 425 |
| Seat Depth | 410 |
| Leg Type | Cantilever Leg |
| Age Range | Age 14+ Years |
| Made To Order | No |
×