Titan One Piece Classroom Chair Size 6 470x500x805mm Grape KF70521
Product Code:
I-KF70521
Pack Of
1
| Manufacturer | Titan |
| Brand | One Piece |
| Colour | Purple |
| Material | Polypropylene |
| Form | Chair |
| Weight | 3.8kg |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Standards | BS EN 1729:1 / BS EN 1729:2 |
| Dimensions (WxDxH) | 470x530x805mm |
| Stackable | 15 High |
| Seat Height | 460mm |
| With Arms | No Arms |
| Recommended Weight Limit | 158kg |
| Chair Colour | Grape |
| Frame Colour | Grape |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Leg Type | 4 Leg |
| Age Range | Age 14+ Years |
×