Energizer Tactical 1000 Performance LED Torch up to 15 Hours Runtime Black E301699200
Product Code:
I-ER43028
Pack Of
1
| Manufacturer | Energizer |
| Brand | Energizer |
| Colour | Black |
| Colour | Black |
| Material | Aircraft Grade Aluminium |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Made From 100% Recycled Materials |
| Weight | 34g |
| Dimensions | 50x230x50mm |
| Weatherproof | IPX7 |
| Power | 1000 Lumens |
| Battery Type | AA |
| Run Time | 4 Hours |
| Batteries | 6x AA |
| Light Source | LED |
| Lamp Life | 15 |
| Water Resistant | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Impact Resistant | 1m |
×